کد خبر: 61
تاریخ انتشار: August 9, 2021

زاکانی:سرای محلات قرارگاه نخبگان شود/لزوم انضباط مالی در شهرداری

زاکانی:سرای محلات قرارگاه نخبگان شود/لزوم انضباط مالی در شهرداری

زاکانی

زاکانی در پاسخ به سوال اعضای شورای شهر تهران توضیحاتی درباره بدهی بانکی شهرداری، وضعیت بهشت‌زهرا (س)،‌قرارگاه نخبگان و استفاده از ظرفیت‌های پایتخت برای پیشبرد اهداف ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری شهر وشورا، علیرضا زاکانی در صحن امروز شورای شهر تهران در پاسخ به سؤال اعضای شورا اظهار داشت: برای تهران باید یک تصمیم روشن، مشخص و مطلوب داشته باشیم تا بتوانیم برنامه‌هار ا به خوبی پیش ببریم همچنین فاصله سرانه مناطق باید کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم فاصله‌ها را کاهش و شهر را عادلانه مدیریت کنیم، گفت: رشد تهران در حال حاضر کاریکاتوری است و موزون شدن آن ضرورت دارد و برای رسیدن به اهداف و افق‌های مورد نظر باید برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

وی در مورد بدهی‌های شهرداری تهران گفت:در حال حاضر بدهی‌های بانکی شهرداری 66 هزار میلیارد تومان است و بخش زیادی از این بدهی‌ها مربوط به بانک‌ها بوده که با سودهای مضاعف این بدهی‌ها هر روز سنگین‌تر می‌شود.

زاکانی گفت: از طرفی اوراق مشارکتی که باید برای شهرداری و پیشبردها محقق می‌شده و بانک‌ها موظف بوده‌اند آن را در اختیار شهرداری بگذارند به دلیل اینکه وثایق لازم تهیه نشده بدون اینکه از مشارکت اولیه سود ببریم سررسید اوراق را ماهانه در حال پرداخت هستیم که باید سیاست‌های جدی در این زمینه اتخاذ شود.

وی گفت:‌ باید تلاش کنیم بدهی‌ها را کاهش دهیم البته باید توجه داشت شهر هیچ وقت بدون بدهی نخواهد بود. 

شهردار منتخب تهران با بیان اینکه پایتخت مملو از معایب و نواقص است گفت:‌از طرفی تهران ظرفیت‌ها و فرصت‌های فوق‌العاده‌ای دارد و نمی‌توان فقط بخش‌های خالی را دید باید نیمه پر لیوان را ببینیم و از ظرفیت‌ها برای حل مشکلات استفاده کنیم.

وی گفت:‌همچنین نیاز است با هم‌افزایی اقدامات لازم را در حوزه‌های مختلف انجام دهیم و ایده‌هایی داریم که شهر را بر مدار نخبگان محلی مدیریت کنیم و این افراد در حوزه موضوعات مختلف فعال شوند و ظرفیت تصمیم‌سازی اقدام و نظارت را نیز برای آنها فراهم کنیم.

وی تصریح کرد:‌همچنین می‌توان سرای محلات را به قرارگاه نخبگان تبدیل کنیم.

وی به موضوع بهشت‌زهرا (س) اشاره کرد: بهشت‌زهرا ا(س) از زمان تأسیس تا کنون تا سه نوبت توسعه یافته و تا دو سال آینده ظرفیت‌های آن پر می‌شود بنابراین باید تنوع آرامستان‌ها را در 4 گوشه شهر داشته باشیم تا شهروندان به بهشت‌زهرا (س) دسترسی داشته باشند.

وی بیان داشت:‌بهشت‌زهرا (س) 600 هکتار است که 25 هکتار آن مربوط به گلزار شهدا بوده و 30 هزار شهید در این گلزار تدفین شده‌اند این در حالی است که هیچ نقطه‌ای از جهان چنین نیست.

وی گفت: باید تلاش کنیم که بهشت‌زهرا (س)‌ و آرامستان‌ها را به کانون فرهنگی الهام‌بخش شهر تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه انضباط مالی در شهرداری بسیار ضرورت دارد،گفت: در حال حاضر شهرداری گران اداره می‌شود و باید انضباط مالی در شهر را مورد توجه قرار دهیم که این موضوع با شفاف سازی و ایجاد فرآیندهای دقیق محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه ۴۸۴ پروژه نیمه تمام در شهر داریم، گفت: باید بتوانیم این پروژه‌ها را به اتمام برسانیم و اولویت‌ها را مدنظر قرار دهیم همچنین بهره‌مندی از مشارکت شهروندان در افزایش توانمندی‌ها حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه جدای از مگاپروژه های فرهنگی و اجتماعی، مگاپروژه هایی هستند که ناظر به کالبد شهر هستند، افزود: یکی از این پروژه ها تونل زیرگذر انتهای صیاد به آزادگان است که مطالعات و تحقیقات اولیه آن انجام شده و افرادی نیز برای سرمایه گذاری در این پروژه اعلام آمادگی کردند.

شهردار تهران گفت: همچنین پروژه L.R.T از شرق تهران تا وردآورد تعریف شده که در طراحی آن دوبانده کردن بخشی از صیاد تا شیخ فضل الله نیز مطرح است. برای اجرا نیز سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد و ما از آنها خرید خدمات می کنیم.

زاکانی عنوان کرد: هر یک کیلومتر مترویی که احداث می شود هزار و ۱۰۰ میلیارد هزینه دارد و وقتی روی زمین می رسد به ۷۰ میلیارد تومان می رسد اما اگر بخش خصوصی سرمایه گذاری و هزینه کند و شهرداری از آن خرید خدمات کند، از پس هزینه های این پروژه ها برخواهد آمد. مگا پروژه های اینچنینی تعریف شده که با اولویت در شهر دنبال خواهد شد.

انتهای پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published.